NU TE LĂSA DISTRAS DE LA VOLAN!!!

Indiferent de care este motivul care îți poate „răpi” atenția chiar și pentru câteva clipe sau de situațiile din viața cotidiană care te pot determina să cazi pe gânduri și astfel riscurile încep sa apară. În fiecare secundă apar noi informații vitale care dacă nu sunt observate la timp pot pune în pericol viața șoferului, a pasagerilor și a celorlalți participanți la trafic.

În regim de viteză și nu numai, chiar și la viteză mică orice clipă de neatenție poate duce la producerea unui accident.

Ce lucruri trebuie sa evităm să facem când conducem?

Am întocmit o scurta lista cu ce sa facem sau sa nu facem atunci când conducem.

  • când vrei să pleci la drum, înainte de a te pune în mișcare pune-ți centura de siguranță, regleaza-ți scaunul, oglinzile și toate elementele ce țin de siguranță, confort și care asigură o bună manevrare a comenzilor mașinii. Orice reglaj făcut în timp ce conduci îți va distrage atenția sau te va împiedica să ajungi la pedale (în cazul scaunului scăpat de sub control în timpul reglajului);
  • încearcă să pui/conectezi cd-ul, stick-ul la sistemul audio înainte de a pleca, orice activitate de fixare/schimbare/comutare e.t.c. îți va răpi atenția sau te vor împiedică să folosești corespunzător comenzile mașinii;
  • încearcă sa mănânci înainte de a pleca de pe loc sau apelează la o pauza pentru masă sau pentru a bea lichide. Manevrarea mâncării, a ambalajelor sau pet-urilor pot cauza probleme serioase în timpul condusului. Totodată exista riscul de înec care mai departe poate fi catastrofal fiindcă asupra mașinii care rulează controlul va fi zero;
  • animalele lăsate la întâmplare în mașină și mai ales pe scaunul din față poate distrage atenția șoferului sau din dorința de afecțiune sau pentru a se juca vor interveni involuntar asupra unora dintre comenzi sau vor stanjeni șoferul;
  • copii vor fi mereu prezenți în mașină. Se recomandă ca atunci când încep să crească și să înțeleagă anumite lucruri să fie realizată o mini-educație în ceea ce privește consecințele care pot surveni distragerii atenției șoferului prin diverse activități sau prin deplasarea de la locul special adaptat;
  • evitarea utilizării sonorului la maxim poate împiedica receptarea unor informații esențiale din trafic de către șofer, cum ar fi atenționări ale participanți la trafic sau intervenții ale mașinilor care se află în regim de prioritate atunci când se află în cursul unor intervenții;
  • nu privi pasagerii în timp ce conduci și participi la conversații cu aceștia.
  • nu utiliza telefonul în timpul condusului cu excepția momentelor în care folosești dispozitive „mâini libere”;
  • Cu siguranță momentul în care avem discuții contradictorii mai aprinse și conducem nu va fi un moment în care atenția noastră pe traseul pe care îl avem de parcurs nu va fi maximă și va scădea riscul de concentrare și implicit și ratarea unor informații importante, situație care poate declanșa unele incidente.
  • starea psihică, este unul din elementele care ne pot răpi din starea de prezență atunci când conducem, iar dacă sunteți în zona unor evenimente ale vieții care vă afectează emoțional, este recomandat să nu conduceți în acele momente, fiindcă fluxul de gânduri poate întrerupe atenția și nereceptarea unor informații ce țin de siguranță.

Atunci când căpătăm experiență în condus avem senzația că nouă nu ni se poate întâmpla nimic rău și că putem controla absolut orice situație, dar să nu uităm că totuși suntem oameni, nu suntem perfecți nici atunci când ne concentrăm la maxim pe o singură activitate, iar atunci când vine vorba de distribuirea atenției către mai multe activități nu vom putea să facem acest lucru eficient în fiecare dintre direcții, iar ca să fim sinceri cu noi și să nu practicăm alte activități în paralel cu condusul poate aduce un plus de siguranță traficului actual și fiecăruia dintre noi.

Drumuri bune!!!

Despre noi

Suntem de peste 5 ani pe piața școlilor de șoferi din Bacău, iar experiența unora dintre instructorii noștri este mult mai mare. Și nu doar acest aspect este cel mai important, ci faptul că personalizăm pregătirea fiecărui cursant în funcție de nevoile sale.

Contacteaza-ne